Царентин (амт)

Координати: 53°30′N 10°55′E / 53.500° СГШ; 10.917° ИГД / 53.500; 10.917
Од Википедија — слободната енциклопедија

Царентин (германски: Zarrentin) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Царентин.

Општинската заедница Царентин се состои од следниве општини:

  1. Галин
  2. Когел
  3. Литов-Фалун
  4. Фелан
  5. Царентин

53°30′N 10°55′E / 53.500° СГШ; 10.917° ИГД / 53.500; 10.917