Литов-Фалун

Координати: 53°31′N 10°53′E / 53.517° СГШ; 10.883° ИГД / 53.517; 10.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Литов-Фалун
Црква во Фалун
Црква во Фалун
Црква во Фалун
Литов-Фалун во рамките на Германија
Литов-Фалун
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Царентин
Месни единици 4
Градоначалник Marko Schilling
Основни податоци
Површина 24,30 км2
Надм. височина 44 м
Население 911 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19246
Повик. бр. 038851
Портал www.zarrentin.de
Местоположба на Литов-Фалун во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°31′N 10°53′E / 53.517° СГШ; 10.883° ИГД / 53.517; 10.883

Литов-Фалун (германски: Lüttow-Valluhn) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)