Горлозен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горлозен
Горлозен is located in Германија
Горлозен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Месни единици 5
Градоначалник Бертолд Бетхер
Основни податоци
Површина 53,02 км2
Надм. височина 20 м
Население 486 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19294
Повик. бр. 038755
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Горлозен во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°10′N 11°28′E / 53.167° СГШ; 11.467° ИГД / 53.167; 11.467Координати: 53°10′N 11°28′E / 53.167° СГШ; 11.467° ИГД / 53.167; 11.467

Горлозен (германски: Gorlosen) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)