Прејди на содржината

Ланген Бриц

Координати: 53°38′N 11°33′E / 53.633° СГШ; 11.550° ИГД / 53.633; 11.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланген Бриц
Црква во Ланген Бриц
Црква во Ланген Бриц
Црква во Ланген Бриц
Ланген Бриц во рамките на Германија
Ланген Бриц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 2
Градоначалник Гунар Вајнке
Основни податоци
Површина 15,45 км2
Надм. височина 30 м
Население 476 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19067
Повик. бр. 03866
Портал www.langenbruetz.de
Местоположба на Ланген Бриц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°38′N 11°33′E / 53.633° СГШ; 11.550° ИГД / 53.633; 11.550

Ланген Бриц (германски: Langen Brütz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)