Прислих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прислих
Прислих is located in Германија
Прислих
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Месни единици 5
Градоначалник Гинтер Клинк
Основни податоци
Површина 29,14 км2
Надм. височина 38 м
Население 693 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19300
Повик. бр. 038752, 038756
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Прислих во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°16′N 11°37′E / 53.267° СГШ; 11.617° ИГД / 53.267; 11.617Координати: 53°16′N 11°37′E / 53.267° СГШ; 11.617° ИГД / 53.267; 11.617

Прислих (германски: Prislich) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)