Кулен-Вендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кулен-Вендорф
Кулен-Вендорф is located in Германија
Кулен-Вендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 10
Градоначалник Ралф Топаркус
Основни податоци
Површина 49,60 км2
Надм. височина 50 м
Население 792 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19412
Повик. бр. 038483
Портал www.stadt-brueel.de
Местоположба на Кулен-Вендорф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°41′N 11°38′E / 53.683° СГШ; 11.633° ИГД / 53.683; 11.633Координати: 53°41′N 11°38′E / 53.683° СГШ; 11.633° ИГД / 53.683; 11.633

Кулен-Вендорф (германски: Kuhlen-Wendorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)