Целков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Целков
Црква во Кладрум
Црква во Кладрум
Целков is located in Германија
Целков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Градоначалник Гудрун Либе
Основни податоци
Површина 38,73 км2
Надм. височина 57 м
Население 790 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19374
Повик. бр. 038723
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Целков во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°34′N 11°49′E / 53.567° СГШ; 11.817° ИГД / 53.567; 11.817Координати: 53°34′N 11°49′E / 53.567° СГШ; 11.817° ИГД / 53.567; 11.817

Целков (германски: Zölkow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)