Гранцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гранцин
Црква во Гранцин
Црква во Гранцин
Гранцин is located in Германија
Гранцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 5
Градоначалник Анемари Гелер
Основни податоци
Површина 22,91 км2
Надм. височина 65 м
Население 429 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038720
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Гранцин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°30′N 11°56′E / 53.500° СГШ; 11.933° ИГД / 53.500; 11.933Координати: 53°30′N 11°56′E / 53.500° СГШ; 11.933° ИГД / 53.500; 11.933

Гранцин (германски: Granzin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)