Растов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Растов
Грб на Растов
Растов се наоѓа во Германија
Растов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Лудвигслуст-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Хартмут Геце
Основни податоци
Површина 51,66 км2
Надм. височина 38 м
Население 1.869 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19077
Повик. бр. 03868
Портал www.amt-ludwigslust-land.de
Местоположбата на Растов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°27′00″ СГШ 11°25′00″ ИГД / 

Растов (германски: Rastow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)