Борков

Координати: 53°40′N 11°55′E / 53.667° СГШ; 11.917° ИГД / 53.667; 11.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борков
Црква во Борков
Црква во Борков
Црква во Борков
Борков во рамките на Германија
Борков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 6
Градоначалник Олаф Лоренц
Основни податоци
Површина 28,11 км2
Надм. височина 40 м
Население 426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19406
Повик. бр. 038485
Портал http://www.amt-sternberger-seenlandschaft.de/
Местоположба на Борков во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°40′N 11°55′E / 53.667° СГШ; 11.917° ИГД / 53.667; 11.917

Борков (германски: Borkow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)