Крајен

Координати: 53°24′N 12°03′E / 53.400° СГШ; 12.050° ИГД / 53.400; 12.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајен
Црква во Крајен
Црква во Крајен
Црква во Крајен
Крајен во рамките на Германија
Крајен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 5
Градоначалник Биргит Ланге
Основни податоци
Површина 24,83 км2
Надм. височина 65 м
Население 375 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038733
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Крајен во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°24′N 12°03′E / 53.400° СГШ; 12.050° ИГД / 53.400; 12.050

Крајен (германски: Kreien) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)