Прејди на содржината

Нојштрелиц-Ланд

Координати: 53°21′00″N 13°03′00″E / 53.350° СГШ; 13.050° ИГД / 53.350; 13.050
Од Википедија — слободната енциклопедија

Нојштрелиц-Ланд (германски: Neustrelitz-Land) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Нојштрелиц, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Нојштрелиц-Ланд се состои од следниве општини:

 1. Бланкензе
 2. Блуменхолц
 3. Карпин
 4. Годендорф
 5. Гринов
 6. Хоенцириц
 7. Клајн Филен
 8. Крацебург
 9. Меленбек
 10. Узерин
 11. Вокул-Дабелов

53°21′00″N 13°03′00″E / 53.350° СГШ; 13.050° ИГД / 53.350; 13.050