Клицер Винкел (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Клицер Винкел (германски: Klützer Winkel) — општинска заедница во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Клиц.

Општинската заедница Клицер Винкел се состои од следниве општини:

  1. Болтенхаген
  2. Дамсхаген
  3. Хоенкирхен
  4. Калкхорст
  5. Клиц
  6. Циров

Координати: 53°55′01″ N; 11°09′00″ E / 53.917° СГШ; 11.150° ИГД / 53.917; 11.150