Рибниц-Дамгартен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рибниц-Дамгартен (германски: Ribnitz-Damgarten) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Рибниц-Дамгартен.

Општинската заедница Рибниц-Дамгартен се состои од следниве општини:

  1. Аренсхаген-Дасков
  2. Рибниц-Дамгартен
  3. Шлемин
  4. Землов

Координати: 54°13′59″ N; 12°36′00″ E / 54.233° СГШ; 12.600° ИГД / 54.233; 12.600