Прејди на содржината

Гремерсдорф-Буххолц

Координати: 54°09′N 12°54′E / 54.150° СГШ; 12.900° ИГД / 54.150; 12.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гремерсдорф-Буххолц
Црква во Гремерсдорф
Црква во Гремерсдорф
Црква во Гремерсдорф
Гремерсдорф-Буххолц во рамките на Германија
Гремерсдорф-Буххолц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Францбург-Рихтенберг
Градоначалник Гудрун Романус
Основни податоци
Површина 49,99 км2
Надм. височина 19 м
Население 684 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18461
Повик. бр. 038320/038322/0383025
Портал www.amt-franzburg-richtenberg.de
Местоположба на Гремерсдорф-Буххолц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°09′N 12°54′E / 54.150° СГШ; 12.900° ИГД / 54.150; 12.900

Гремерсдорф-Буххолц (германски: Gremersdorf-Buchholz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)