Шапроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шапроде
Пристаништето во Шапроде
Пристаништето во Шапроде
Грб на Шапроде
Шапроде is located in Свет
Шапроде
Шапроде (Свет)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Ридигер Гау
Основни податоци
Површина 19,65 км2
Надм. височина 3 м
Население 430 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18569
Повик. бр. 038309
Портал www.amt-westruegen.de
Местоположбата на Шапроде во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°30′48″N 13°9′58″E / 54.51333°СГШ 13.16611°ИГД / 54.51333; 13.16611Координати: 54°30′48″N 13°9′58″E / 54.51333°СГШ 13.16611°ИГД / 54.51333; 13.16611

Шапроде (германски: Schaprode) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)