Фулендорф (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фулендорф
Фулендорф (Западна Померанија) се наоѓа во Германија
Фулендорф (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Барт
Градоначалник Еберхарт Грот
Основни податоци
Површина 17,04 км2
Надм. височина 4 м
Население 808 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 1835
Повик. бр. 038231
Портал www.amt-barth.de/fuhlendorf
Местоположбата на Фулендорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°21′38″ СГШ 12°36′10″ ИГД / 

Фулендорф (германски: Fuhlendorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)