Заров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заров
Црква во Ганшендорф
Црква во Ганшендорф
Црква во Ганшендорф
Заров во рамките на Германија
Заров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Демин-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Катлен Фредрих
Основни податоци
Површина 33,61 км2
Надм. височина 54 м
Население 717 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17111
Повик. бр. 039996
Портал www.lk-demmin.de
Местоположба на Заров во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°48′N 13°06′E / 53.800° СГШ; 13.100° ИГД / 53.800; 13.100Координати: 53°48′N 13°06′E / 53.800° СГШ; 13.100° ИГД / 53.800; 13.100

Заров (германски: Sarow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)