Даргун

Координати: 53°53′N 12°50′E / 53.883° СГШ; 12.833° ИГД / 53.883; 12.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Даргун
Поглед на урнатините на манастирот и замокот во Даргун, уништени во Втората светска војна
Поглед на урнатините на манастирот и замокот во Даргун, уништени во Втората светска војна
Поглед на урнатините на манастирот и замокот во Даргун, уништени во Втората светска војна
Грб на Даргун
Даргун во рамките на Германија
Даргун
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Градски единици 19
Градоначалник Карл-Хајнц Граупман
Основни податоци
Површина 117,15 км2
Надм. височина 10 м
Население 4.331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17159
Повик. бр. 039959
Портал www.dargun.de
Местоположба на градот Даргун во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°53′N 12°50′E / 53.883° СГШ; 12.833° ИГД / 53.883; 12.833

Даргун (германски: Dargun) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 12 километри западно од Демин. Познат е по замокот Даргун, поранешен цистерцијански манастир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]