Герен-Лебин

Координати: 53°28′43″N 12°30′38″E / 53.47861° СГШ; 12.51056° ИГД / 53.47861; 12.51056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Герен-Лебин
Замок во Герен-Лебин
Замок во Герен-Лебин
Замок во Герен-Лебин
Герен-Лебин во рамките на Германија
Герен-Лебин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхов
Месни единици 4
Градоначалник Петер Бехер
Основни податоци
Површина 32,75 км2
Надм. височина 74 м
Население 631 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17213
Повик. бр. 039932
Местоположба на Герен-Лебин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°28′43″N 12°30′38″E / 53.47861° СГШ; 12.51056° ИГД / 53.47861; 12.51056

Герен-Лебин (германски: Göhren-Lebbin) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)