Волдег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волдег
Грб на Волдег
Волдег is located in Германија
Волдег
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбург-Западна Померанија
Месна заед. Волдег
Градоначалник Ернст-Јирген Лоде
Основни податоци
Површина 146,39 км2
Надм. височина 110 м
Население 4.360 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17348
Повик. бр. 03963, 03964, 039859
Портал www.woldegk.de
Местоположба на градот Волдег во рамките на округот Мекленбург-Западна Померанија
Карта
Координати 53°27′34″N 13°34′58″E / 53.45944° СГШ; 13.58278° ИГД / 53.45944; 13.58278Координати: 53°27′34″N 13°34′58″E / 53.45944° СГШ; 13.58278° ИГД / 53.45944; 13.58278

Волдег (германски: Woldegk) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 24 километри југоисточно од Нојбранденбург. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]