Галенбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галенбек
Галенбек is located in Германија
Галенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Фридланд
Градоначалник Дитрих Деделов (СДП)
Основни податоци
Површина 93,56 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.118 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17099
Повик. бр. 039607
Портал www.friedland-mecklenburg.de
Местоположба на Галенбек во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°38′N 13°40′E / 53.633° СГШ; 13.667° ИГД / 53.633; 13.667Координати: 53°38′N 13°40′E / 53.633° СГШ; 13.667° ИГД / 53.633; 13.667

Галенбек (германски: Galenbeck) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)