Валов (општина)

Координати: 53°25′29″N 12°28′48″E / 53.42472° СГШ; 12.48000° ИГД / 53.42472; 12.48000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валов (општина)
Замок во Валов
Замок во Валов
Замок во Валов
Валов (општина) во рамките на Германија
Валов (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхов
Градоначалник Анемари Зајте
Основни податоци
Површина 19,95 км2
Надм. височина 86 м
Население 477 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17209, 17213
Повик. бр. 039932
Портал www.malchowland.de
Местоположба на Валов (општина) во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°25′29″N 12°28′48″E / 53.42472° СГШ; 12.48000° ИГД / 53.42472; 12.48000

Валов (германски: Walow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)