Готун

Координати: 53°25′0″N 12°35′12″E / 53.41667° СГШ; 12.58667° ИГД / 53.41667; 12.58667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Готун
Готун
Готун
Готун
Готун во рамките на Германија
Готун
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Ребел-Мириц
Градоначалник Јоханес Затхоф
Основни податоци
Површина 10,00 км2
Надм. височина 68 м
Население 327 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17207
Повик. бр. 039931
Портал www.amt-roebel-
mueritz.de
Местоположба на Готун во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°25′0″N 12°35′12″E / 53.41667° СГШ; 12.58667° ИГД / 53.41667; 12.58667

Готун (германски: Gotthun) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)