Малхин

Координати: 53°44′N 12°47′E / 53.733° СГШ; 12.783° ИГД / 53.733; 12.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Малхин
Градска порта во тулна готика во Малхин
Градска порта во тулна готика во Малхин
Градска порта во тулна готика во Малхин
Грб на Малхин
Малхин во рамките на Германија
Малхин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Малхин на Кумеровско Езеро
Градски единици 8
Градоначалник Јерг Ланге (СлДП)
Основни податоци
Површина 94,50 км2
Надм. височина 10 м
Население 7.341 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17139
Повик. бр. 03994, 03996
Портал www.rathaus-malchin.de
Местоположба на градот Малхин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°44′N 12°47′E / 53.733° СГШ; 12.783° ИГД / 53.733; 12.783

Малхин (германски: Malchin) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Во градот се наоѓаат повеќе знаменитости, како двете градски порти во тулна готика, средновековна одбранбена кула, готската градкса црква Св. Јован и необарокното градско собрание. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Малхин на Кумеровско Езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]