Шенхаузен (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенхаузен
Шенхаузен (Мекленбург) is located in Германија
Шенхаузен (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Волдег
Градоначалник Ханелоре Шулц
Основни податоци
Површина 18,74 км2
Надм. височина 86 м
Население 225 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17337
Повик. бр. 039753
Портал www.amt-woldegk.de
Местоположба на Шенхаузен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°32′N 13°41′E / 53.533° СГШ; 13.683° ИГД / 53.533; 13.683Координати: 53°32′N 13°41′E / 53.533° СГШ; 13.683° ИГД / 53.533; 13.683

Шенхаузен (германски: Schönhausen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)