Прагсдорф

Координати: 53°32′8″N 13°24′0″E / 53.53556° СГШ; 13.40000° ИГД / 53.53556; 13.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прагсдорф
Црква во Прагсдорф
Црква во Прагсдорф
Црква во Прагсдорф
Прагсдорф во рамките на Германија
Прагсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штаргардер Ланд
Градоначалник Екхарт Бајц
Основни податоци
Површина 14,32 км2
Надм. височина 56 м
Население 555 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17094
Повик. бр. 03966
Портал www.stargarder-land.de
Местоположба на Прагсдорф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°32′8″N 13°24′0″E / 53.53556° СГШ; 13.40000° ИГД / 53.53556; 13.40000

Прагсдорф (германски: Pragsdorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)