Брезен (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезен
Црква во Брезен
Црква во Брезен
Црква во Брезен
Брезен (Западна Померанија) во рамките на Германија
Брезен (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Ноак
Основни податоци
Површина 24,57 км2
Надм. височина 54 м
Население 518 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17091
Повик. бр. 039604
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Брезен во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Карта
Координати 53°38′N 13°10′E / 53.633° СГШ; 13.167° ИГД / 53.633; 13.167Координати: 53°38′N 13°10′E / 53.633° СГШ; 13.167° ИГД / 53.633; 13.167

Брезен (германски: Breesen) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)