Варнов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варнов
Варнов
Место Мекленбург-Западна Померанија, Германија
Должина 155,4 км
Извор Гребин
53°30′59″ N; 11°51′45″ E / 53.51631° СГШ; 11.86257° ИГД / 53.51631; 11.86257Координати: 53°30′59″ N; 11°51′45″ E / 53.51631° СГШ; 11.86257° ИГД / 53.51631; 11.86257
Висина на изворот 65 м
Утока во Варнеминде во Балтичкото Море
54°10′49″ N; 12°05′35″ E / 54.180166° СГШ; 12.092997° ИГД / 54.180166; 12.092997
Висина на утоката Неисправен внос за Maß
Спуст 65 м
Слив Варнов
Одлив Балтичко Море
Слив 3.324 км²
Истек
со Росток мерило[1]
Рекордно низок:     0 л/с (во обично)
Просечен низок:    72 л/с
Просечен среден:   12,7 м³/с
Просечен висок: 69,6 м³/с
Рекордно висок:   104 м³/с (во 1995)
Десни притоки Милдениц, Небел, Кестербек, Карбек
Леви притоки Геве, Брилер Бах, Беке
Езера Барнинско Езеро, Миковско Езеро
Градови Росток
Паланки Бицов, Шван

Варнов (германски: Warnow) — река во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија во Германија. Се влева во Балтичкото Море близу градот Росток, во неговиот округ Варнеминде. Сливот на Варнов покрива 3.324 км2.

Изворот на Варнов е во Гребин, мало село на 10 километри северно од Пархим, на западниот крај од Мекленбуршката Езерска Област. Тече северно низ Штернберг, Бицов и Шван пред да стигне во Росток.

Во 2003 бил отворен првиот современ тунел со патарина, Варновскиот тунел, кој го поврзува пристаништето во Росток на источниот брег со западниот брег на реката.

Името на реката веројатно потекнува од средновековното словенско племе Варнаби, кои живееле во околината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bestandsaufnahme 2004 nach Wasserrahmenrichtlinie in der Flussgebietseinheit Warnow / Peene Landesamt für Umwelt, Naturschutz und Geologie Mecklenburg-Vorpommern; Güstrow 2005; Seite 5; Auf: ikzm-d.de (pdf; 1,7 MB)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]