Гребин (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гребин
Место во Обере Варнов
Црква во Гребин
Црква во Гребин
Црква во Гребин
Гребин (Мекленбург) во рамките на Германија
Гребин (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Обере Варнов
Основни податоци
Површина 24,72 км2
Надм. височина 65 м
Население 501  (31 декември 2010)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19374
Повик. бр. 038720
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Координати 53°31′N 11°52′E / 53.517° СГШ; 11.867° ИГД / 53.517; 11.867Координати: 53°31′N 11°52′E / 53.517° СГШ; 11.867° ИГД / 53.517; 11.867

Гребин (германски: Grebbin) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 година е дел од општината Обере Варнов.