Шалско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шалско Езеро
Schaalsee
Schaalsee im Morgendunst.jpg
Шалското Езеро во утринска магла
ПодрачјеШлезвиг-Холштајн и Мекленбург-Западна Померанија
Координати53°35′25″N 10°54′52″E / 53.59028° СГШ; 10.91444° ИГД / 53.59028; 10.91444Координати: 53°35′25″N 10°54′52″E / 53.59028° СГШ; 10.91444° ИГД / 53.59028; 10.91444
Главни приливиБек
Главни истециКанал Шалзе, Шале
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
180 км² км2
Сливни земји Германија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
23,5 км² км2
Прос. длабочина17 м м
Најг. длабочина72 м м
Зафатнина391 мил. м³ км3
Проточност5 до 10 години
Надм. височина34,8 м м
ОстровиКампенвердер, Штинтенбургинзел, Ретвизе
Населени местаЦарентин, Зедорф

Шалско Езеро (германски: Schaalsee) — езеро во Германија, на самата граница помеѓу сојузните покраини Шлезвиг-Холштајн (округ Војводство Лауенбург) и Мекленбург-Западна Померанија (окрузите Лудвигслуст-Пархим и Северозападен Мекленбург). Градот Царентин се наоѓа на неговите јужни брегови. Други општини околу езерото се Зедорф, Штерлај, Залем, Китлиц и Кнезе.

Бил прогласен за биосферен резерват во 2000 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Шалско Езеро Архивирано на 7 септември 2003 г. (германски)
  • Биосферен резерват Шалско Езеро (германски)
  • Никсдорф, Б. (2004), „Шалско Езеро“, Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), стр. 71 Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)