Прејди на содржината

Портик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портик

Портиктрем или пасаж со покрив кој се потпира на столбови непосредно пред влезот на една зграда.

Едно од најпознатите портика денес е портикот на Пантеонот во Рим.

Болоња, Италија е место славно по своите бројни портика. Тие се со збирна должна од некои 45 километра аркади, од кои 38 се во центарот на градот. Најдолгиот портик на светот со 3.5 км води од работ на градот до базиликата Свети Лука.

Поврзано

[уреди | уреди извор]