Тетрастил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Портунов храм во тетрастил
Цртеж на храмот на Атена Ника во тетрастил

Во класичната архитектура, тетрастил е колонадиран портик со четири столба, обично на храм, или зграда со тетрасилска колонада. Тетрастилот често го употребувале Старите Грци и етрурците за мала архитектура кај јавните згради и амфипростилски олтари кај големите хексастилски храмови во светилиштата.

Римјаните употребувале четиристолбни портици кај псевдопериптералните храмови како Портуновиот храм, како и кај амфипростилските храмови како храмот на Венера и Рома, и простилските влезни портици кај големите јавни згради како базиликата на Максентиј и Константин.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]