Болоња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болоња
општина
Comune di Bologna
Колаж на градот
Колаж на градот
Знаме на Болоња
Знаме
Прекар(и): The Learned, the Fat and the Red
Земја Италија
Регион Емилија-Ромања
Покраина Болоња (BO)
Управа
 • Градоначалник Вирџинио Мерола (Демократскта партија)
Површина
 • Вкупна 140,7 km2 (543 sq mi)
Надм. вис. 54 m (177 ft)
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно 384.038
 • Густина 270/km2 (710/sq mi)
Демоним болоњци
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 40100
Повик. бр. +39051
Светец-заштитник Св. Петрониј
Слава октомври 4
Мреж. место Матична страница

Болоња — град во Италија. Болоња е и главен град на истоимениот Округ Болоња и главен град на покраината Емилија-Ромања во северна Италија. Градот е најпознат по Болоњскиот универзитет, најстар во Европа, многу ценет и почитуван денеска. Како стар универзитетски град тој и понатаму е мета на многу студенти поради неговата традиција и културното богатство. Во овој град денеска студираат околу 100.000 студенти или четвртина од градското население. Стариот дел на Болоња е под заштита на Унеско.

Положба на градот[уреди | уреди извор]

Болоња се наоѓа на преминот од централна кон северна Италија. Затоа стратешката положба на градот е особено поволна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vincenzo Patruno, Marina Venturi, Silvestro Roberto. „Demo-Geodemo. – Maps, Population, Demography of ISTAT – Italian Institute of Statistics“. Demo.istat.it. http://demo.istat.it/index_e.html. посет. 26 март 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]