Прејди на содржината

Фоџа

Координати: 41°27′51″N 15°32′46″E / 41.46417° СГШ; 15.54611° ИГД / 41.46417; 15.54611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фоџа
општина
Плоштадот Кавур во Фоџа
Плоштадот Кавур во Фоџа
Фоџа во покраината Фоџа
Фоџа во покраината Фоџа
ЗемјаИталија
Регион Апулија
ПокраинаФоџа (FG)
ПоделоциАрпинова, Инкороната, Черваро, Тавернола, Сегезија, Дуанера Ла Рока
Управа
 • ГрадоначалникМарилиса Магно (од 25 мај 2021) (Special commissioner)
Површина
 • Вкупна507 км2 (196 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007600000076 м
Население (31/12/2013)[1]
 • Вкупно153.143
 • Густина300/км2 (780/ми2)
ДемонимФоџии
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.71121 - 71122 - 71100
Повик. бр.0881
Светец-заштитникМадона деи Сете Вели
Славамарт 22
Мреж. местоcomune.foggia.it

Фоџа (италијански: Foggia) е град во Италија, значаен град во провинцијата Апулија во јужниот дел на земјата и главен град на истоимениот округ Фоџа.

Фоџа е познат како центар на земјоделски високо развиен регион и има развиена прехранбена индустрија.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името Фоџа потекнува од латинскиот збор „fovea“ (латински: fovea), што во превод значи „шуплина“ или „дупка“. Ова е поврзано со секогаш богатиот земјоделски простор околу градот, каде што имало антички простории под земја каде што се складирало жито.

Географија[уреди | уреди извор]

Фоџа се наоѓа во јужна Италија. Градот е 380 километри источно од главниот град Рим и 135 километри западно од Бари.

Релјеф[уреди | уреди извор]

Фоџа се развила во крајбрежната рамнина, недалеку од јужниот брег на Јадранското Море (25 км северно). На југ од градот се издигаат планините Дауни од јужниот дел на Апенинскиот венец. Градот се наоѓа во сеизмички многу активна зона, па земјотресите биле составен дел од историјата на градот (1456, 1534, 1627 и 1731 година ).

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Фоџа е средоземна.

Климатски податоци за Фоџа
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 21.2
(70.2)
22.0
(71.6)
32.0
(89.6)
30.3
(86.5)
36.0
(96.8)
47.0
(116.6)
45.2
(113.4)
43.6
(110.5)
43.0
(109.4)
35.4
(95.7)
27.0
(80.6)
23.4
(74.1)
47.0
(116.6)
Прос. висока °C (°F) 11.8
(53.2)
12.5
(54.5)
15.7
(60.3)
19.0
(66.2)
24.9
(76.8)
29.4
(84.9)
32.4
(90.3)
32.5
(90.5)
27.6
(81.7)
22.7
(72.9)
16.6
(61.9)
12.7
(54.9)
21.5
(70.7)
Сред. дневна °C (°F) 7.7
(45.9)
7.7
(45.9)
10.3
(50.5)
13.1
(55.6)
18.3
(64.9)
22.6
(72.7)
25.6
(78.1)
25.8
(78.4)
21.5
(70.7)
17.3
(63.1)
12.1
(53.8)
8.7
(47.7)
15.9
(60.6)
Прос. ниска °C (°F) 3.3
(37.9)
2.9
(37.2)
4.9
(40.8)
7.3
(45.1)
11.7
(53.1)
15.9
(60.6)
18.8
(65.8)
19.0
(66.2)
15.5
(59.9)
12.0
(53.6)
7.6
(45.7)
4.7
(40.5)
10.3
(50.5)
Најниска забележана °C (°F) −10.4
(13.3)
−6.0
(21.2)
−5.0
(23)
−4.0
(24.8)
0.3
(32.5)
2.8
(37)
6.0
(42.8)
10.0
(50)
6.4
(43.5)
0.0
(32)
−2.8
(27)
−5.0
(23)
−10.4
(13.3)
Прос. дожд мм (ин) 44.60
(1.7559)
39.37
(1.55)
41.73
(1.6429)
39.01
(1.5358)
31.52
(1.2409)
42.46
(1.6717)
21.65
(0.8524)
39.82
(1.5677)
43.15
(1.6988)
50.39
(1.9839)
48.98
(1.9283)
69.34
(2.7299)
512.03
(20.1587)
Прос. релативна влажност (%) 82.1 77.7 75.5 73.4 67.7 61.7 58.1 61.1 69.7 76.2 81.6 82.7 72.3
Извор: Il Meteo[2]

Вода[уреди | уреди извор]

Ниту еден значаен воден тек не тече низ самиот град Фоѓа, но во близина е реката Черваро.

Историја[уреди | уреди извор]

Плоштад Кавур
Една од централните градски улици

Областа на Фоџа била населена уште од праисторијата. Во античко време, во близина била основана грчката населба Аргос Хипиум, која била дел од Голема Грција . Подоцна, во ерата на римскиот период, овде била основана населба, која го добила името Фовеа, од која потекнува и сегашното име на градот.

Во средниот век, градот сменил многу владетели. Прво градот бил окупиран од Готите, потоа Ломбардите и на крајот Византијците. Во 11 век градот бил окупиран од Норманите и тие владееле неколку векови. Во 1447 година градот паднал под власт на Арагон и Кралството Неапол.

На крајот на 18 век, Кралството Неапол било преземено од Французите за време на ерата на Наполеон. Во 1860 година Фоџа бил припоен кон новоформираната држава Италија. Градот многу брзо станал важен железнички јазол. Токму затоа градот претрпел многу во бомбардирањето во 1943 година, за време на Втората светска војна. По војната, градот доживеал раст, но и хаотичен урбан развој, како и другите градови во јужна Италија, кога голем број од поранешното рурално население се населило на периферијата на градот.

Популација[уреди | уреди извор]

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 147.036 жители.[3]

Демографија
1931 1936 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
55.763 62.340 97.504 118.608 141.711 156.467 156.268 155.203 147.036

Во 2008 година Фоџа имал околу 153.000 жители, 2,5 пати повеќе отколку на почетокот на 20 век. Во последните години бројот на странци во градот стагнира.

Населението во градот е претежно Италијанско (98%). Останатите се релативно нови имигранти, главно од Источна Европа.

Економија[уреди | уреди извор]

Фоѓа е позната како центар на земјоделски високо развиен регион и има развиена прехранбена индустрија.

Градови партнери[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics from the Italian statistical institute (Istat).
  2. „Che tempo faceva a Foggia“ (италијански). ilmeteo.it. Посетено на February 19, 2019.
  3. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)