Салерно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Салерно (италијански: Salerno) — познат град во Италија. Салерно е вториот по големина и најзначаен град на провинцијата Kaмпани во јужниот дел од државата и главниот град на истоимениот Округот Салерно.

Салерно е познат и по многу стари универзитет во Европа,  Медицинското училиште во Салерно , која претставувала значаен извор на медицинско знаење во средниот век.

Директно на запад од градот започнува Амалфитска обала, дел од крајбрежните области на природните и културни вредности со голем број на мали, живописни села, со многу богата минатото (Амалфи, Позитано). Поради сето ова Амалфитска обала станаа дел од светското наследство , УНЕСКО.

Панорама ос Салерно со заливот и Кампањски Апенини

Географија[уреди | уреди извор]

Поглед на градот и кампањските Апенини со морето
На медицински факултет во Салерн минијатурни Aвиценимниотv канон
Салерно во 17 век
Поглед на стариот дел на Салерно и градската порта
Главната пешачка улица Корзо Виторио Емануел II

Клима [уреди | уреди извор]

Климата во Салерно е средоземна. Салерно е еден од најосунчаните градови во државата. Лето температура е околу 23 °C, а во зима е околу 8 °C. Годишните врнежи Изнесува просечно околу 1.000 mm/m2.

Вода[уреди | уреди извор]

Салерно е вистински приморки град, кој во широк лак излегува од Салернскиот залив, дел од Tиренското море. Реката Село, 20а милји јужно се влева во морето.

Клима Уред (Salerno)
Слика \ Месец .Јан. .Февруари. .Март. .АПРИЛ. .Може да. .Јуни. .Јули. .Avg. .Септември. .Октомври. .Сега. .Декември. .Вие.
Просечна висока ( °C (°F) 13,6
(56,5)
14.4 V
(57,9)
17,3
(63,1)
20,4
(68,7)
24,6
(76,3)
28,7
(83,7)
31,6
(88,9)
31,7
(89,1)
28,5
(83,3)
24,1
(75,4)
18,8
(65,8)
15,3
(59,5)
31,7
(89,1)
Просечна ниска, °C (°F) 7,3
(45,1)
7,6
(45,7)
9,2
(48,6)
12,0
(53,6)
15,3
(59,5)
18,9
(66)
21,1
(70)
21,2
(70,2)
19,0
(66,2)
15,9
(60,6)
11,7
(53,1)
9,3
(48,7)
7,3
(45,1)
Количината на врнежи, мм (во) 151,5
(59,65)
112,3
(44,21)
91,1
(35,87)
80,7
(На 31.77)
51,9
(20,43)
На 38.2
(15,04)
28,6
(На 11.26)
34,8
(13,7)
84,3
(33,19)
Да 127.2
(На 50.08)
151,9
(59,8)
155,0
(61,02)
1.107,5
(436,02)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]