Авицена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пур Сина (پور سینا)
Avicenna TajikistanP17-20Somoni-1999 (cropped).png
Роден август ц. 980
Бухара (главен град на Саманидија)
Починал јуни 1037 (на 56–57 г.)
Хамада, Иран
Други имиња Шараф ел-Мулк, Хуџат ел-Хак, Шеик ел-Раис, Ибн Сина (ابن سینا), Авицена
Националност Персиец/Иранец
Влијание од Хипократ, Аристотел, Гален, Плотин, Ел Кинди, Ел Фараби
Влијаел врз Ел Бируни, Омар Хајам, Ел Газали, Ибн Рушд, Алберт Велики, Дунс Скот, Тома Аквински, Галилео Галилеј, Рене Декарт, Барух Спиноза

Авицена ( 980 - 10 декември 1037) бил плоден персиски полиматолог кој дал значаен придонес на медицината, хемијата, астрономијата, математиката, психологијата и геологијата. Неговото главно дело „Медицински канон“ станало стандарден учебник на европските универзитети. Бил првиот што вовел некои постапки, вклучувајќи го карантинот како начин за контролирање на ширењето на болеста, клинички испитувања и експериментална употреба на лековите.

Извор[уреди]

  • Дејвис, Адам Харт, уред (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8.  (библ.)