Прејди на содржината

Карантин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карантин на островот Видо во 1916 г.

Карантин — присилна мерка за проверка на заразни болести.[1] Се состои од збир медицинско-санитарни и административни мерки за спречување на појавата и ограничување на ширењето на заразни болести. Тоа е изолација за одредено време на заболени од заразни болести или на луѓе што биле во допир со нив за да се избегне ширење на болеста. За тоа време, управуваните лица престојуваат во силно чувани карантински области (за луѓе) или карантински складови (за животни), под строг медицински надзор. Лицата што не покажуваат знаци на заразна болест се ослободуваат.[2]

  1. von Csefalvay, Chris (2023), „Modeling the control of infectious disease“, Computational Modeling of Infectious Disease (англиски), Elsevier, стр. 173–215, doi:10.1016/b978-0-32-395389-4.00015-3, ISBN 978-0-323-95389-4, Посетено на 2023-03-02
  2. „карантин“Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]