Бреша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бреша
Brèsa
општина
Città di Brescia
Панорама на Бреша
Панорама на Бреша
Знаме на Бреша
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаБреша (BS)
ПоделоциФорначи, Сант’Еуфемија, Сан Поло, Ураго Мела, Сант’Ана, Момпјано
Управа
 • ГрадоначалникАдријано Пароли (PdL)
Површина
 • Вкупна90,7 км2 (350 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149000000149 м
Население (April 2011)
 • Вкупно197.250
 • Густина220/км2 (560/ми2)
ДемонимБрешанци
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.25100
Повик. бр.030
Светец-заштитникСв. Фаустино и Џовита
Слава15 февруари
Мреж. местоМатична страница

Бреша (италијански: Brescia; ломбардски: Brèsa; латински: Brixia) — град и општина во регионот Ломбардија во северна Италија. Се наоѓа во подножјето на Алпите, помеѓу Мела и Навиљо. Тој е втор најголем град во Ломбардија, веднаш зад главниот град Милано. Бреша е позната како „Лавица на Италија“ (Leonessa d'Italia) поради десетте дена на популарното востание против Австријците во текот на пролетта во 1849.

Градот е административно седиште на истоимената покраина, една од најголемите во Италија, со околу 1,2 милиони жители. Античкиот град Бриксија (Бреша) бил важен регионален центар од предримско време. Бројни римски и средновековни споменици се зачувани, а меѓу попознатите се наоѓа замокот. Градот е центар на третата најголема индустриска зона во Италија, насочена кон машинската и автомобилската индустрија, како и производителите на огнено оружје. Компаниите обично се мали или средни претпријатија, често во семејна сопственост. Финансискиот сектор е исто така голем работодавец, додека туризмот е доста развиен поради близината на езерата Гарда и Изео, како и Алпите.

Најзначајниот и најзначајниот модерен сликар во историјата на Бреша бил Франческо Филипини основачот на уметничката струја на „Филипинизам“ кој го сметал италијанскиот импресионизам наспроти францускиот импресионизам.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Во Бразил се наоѓа град наречен Нова Бреша. Името му е доделено од неговите први жители, кои потекнувале од Бреша.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бреша е збратимен со:

Извори[уреди | уреди извор]

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)
 Оваа статија содржи текст од дело сега во јавна сопственостHerbermann, Charles, уред. (1913). Catholic Encyclopedia. Robert Appleton Company. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]