Каунас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каунас
Град
Каунас
Каунас
Грб на Каунас
Грб
Каунас is located in Литванија
Каунас
Каунас
Местоположба во Литванија
Координати: 54°53′0″N 23°53′0″E / 54.88333° N; 23.88333° E / 54.88333; 23.88333Координати: 54°53′0″N 23°53′0″E / 54.88333° N; 23.88333° E / 54.88333; 23.88333
Држава Литванија
Надм. вис.&1000000000000004800000048 м
Население (2019)
 • Вкупно286 763
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLT-44001
Грб на Каунас
Домот на Перун

Каунас е мал пристанишен град во Литванија. Излегува на реката Неман.

Спорт[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]