ФК Кауно Жалгирис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Кауно Жалгирис
FK Kauno Žalgiris
Кауно Жалгирис.png
Целосно имеФудбалски Клуб Кауно Жалгирис
Futbolo klubas "Kauno Žalgiris"
Основан2004
СтадионНФА
Каунас, Литванија
(Капацитет: 1.000)
МенаџерМиндаугас Чјапас
ЛигаA лига
20185. место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Кауно Жалгирис (литвански: Futbolo klubas "Kauno Žalgiris") — литвански фудбалски клуб од Каунас. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Кауно Жалгирис бил формално формиран во 2004 година (литвански: Futbolo klubas "Spyris").

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Литванија (0):
5. место: 2015, 2018

Сезони (2013—2019)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2013 2. Прва лига 5. [1]
2014 2. Прва лига 4. [2]
2015 1. А лига 5. [3]
2016 1. А лига 8. [4]
2017 1. А лига 8. [5]
2018 1. А лига 5. [6]
2019 1. А лига

Грб и клупски бои[уреди | уреди извор]

2004—2015
«Спирис»
2015—
Домашни бои
2015—
Гостински

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]