ФК Кауно Жалгирис

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Кауно Жалгирис
FK Kauno Žalgiris
Целосно имеФудбалски Клуб Кауно Жалгирис
Futbolo klubas "Kauno Žalgiris"
Основан2004
Стадион«D ir G»
Каунас, Литванија
(Капацитет: 15.000)
Менаџер?
ЛигаA лига
20234. место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Кауно Жалгирис (литвански: Futbolo klubas "Kauno Žalgiris") — литвански фудбалски клуб од Каунас. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Кауно Жалгирис бил формално формиран во 2004 година (литвански: Futbolo klubas "Spyris").

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Литванија (0):
3. место: 2020, 2021

Сезони (2013—)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2013 2. Прва лига 5. [1]
2014 2. Прва лига 4. [2]
2015 1. А лига 5. [3]
2016 1. А лига 8. [4]
2017 1. А лига 8. [5]
2018 1. А лига 5. [6]
2019 1. А лига 4. [7]
2020 1. А лига 3. [8]
2021. 1. А лига 3. [9]
2022. 1. А лига 2. [10]
2023 1. А лига 4. [11]

Грб и клупски бои[уреди | уреди извор]

2004—2015
«Спирис»
2015—
Домашни бои
2015—
Гостински

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]