Прејди на содржината

ФК Банга

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Банга
FK Banga
Целосно имеФудбалски Клуб Банга
Futbolo klubas "Banga"
Основан1966
СтадионЦентрален стадион
Гаргждај, Литванија
(Капацитет: 2.400)
ПретседателРимантас Микалаускас[1]
МенаџерДавид Маркеш Афонсу
ЛигаA лига
20236. место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Банга (литвански: Futbolo klubas "Banga") — литвански фудбалски клуб од Гаргждај. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Банга бил формално формиран во 1966 година.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Прва лига (0):
2. место ; 2017, 2019

Сезони (2006.—)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2006 2. Прва лига 12. [2]
2007 2. Прва лига 6. [3]
2008 2. Прва лига 4. [4]
2009 1. А лига 6. [5]
2010 1. А лига 6. [6]
2011 1. А лига 6. [7]
2012 1. А лига 6. [8]
2013 1. А лига 6. [9]
2014 1. А лига 9. [10]
2015 2. Прва лига 3. [11]
2016 2. Прва лига 6. [12]
2017 2. Прва лига 2. [13]
2018 2. Прва лига 3. [14]
2019 2. Прва лига 2. [15]
2020 1. А лига 4. [16]
2021 1. А лига 7. [17]
2022 1. А лига 8. [18]
2023 1. А лига 6. [19]
2024 1. А лига . [20]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]