ФК Хегелман

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Хегелманн)
ФК Хегелманн
FC Hegelmann
Податотека:FC Hegelmann.png
Целосно имеФудбалски Клуб Хегелманн
"Hegelmann" futbolo klubas
Основан2009
Стадион? стадион
Каунас, Литванија
(Капацитет: 500)
ПретседателДајнюс Шумаускас
МенаџерАндрюс Скерла
ЛигаA лига
20235. место (A лига)
Домашни бои
Гостински бои

ФК Хегелманн (литвански: Futbolo klubas "Hegelmann") — литвански фудбалски клуб од Каунас. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Хегелманн бил формално формиран во 2009 година.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Прва лига (0):

Сезони (2014. —)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2016 2 I лига 10 [1]
2017 3. II ліга (Юг) 6.
2018 3. II ліга (Юг) 1.
2019 2 I лига 7 [2]
2020 2 I лига 2 [3]
2021 1. A лига 5. [4]
2022 1. A лига 4. [5]
2023 1. А лига 5. [6]
2024 1. А лига . [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]