ФК Судува

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Судува
FK Sūduva
Целосно имеФудбалски Клуб Судува
Futbolo klubas "Sūduva"
Основан1968
СтадионСудува (ARVI arena)
Маријамполе, Литванија
(Капацитет: 6.250)
ПретседателВидмантас Мураускас
ЛигаA лига
20237. место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Стадионот Судува (литвански: ARVI Arena)

ФК Судува (литвански: Futbolo klubas Sūduva) — литвански фудбалски клуб од Маријамполе. Моментално настапува во А Лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот Клуб Судува бил формално формиран во 1968 година. 2017 и 2018 година стана шампион на земјата.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Литванија (3):
2017, 2018, 2019
2006, 2009, 2019
  • Освојувач на Супер Куп (4):
2009, 2018, 2019, 2022[1]

Сезони (2000.—)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2000. 3. Втора лига 1. [2]
2001. 2. Прва лига 2. [3]
2002. 1. А лига 6. [4]
2003. 1. А лига 6. [5]
2004. 1. А лига 7. [6]
2005. 1. А лига 3. [7]
2006. 1. А лига 5. [8]
2007. 1. А лига 2. [9]
2008. 1. А лига 4. [10]
2009. 1. А лига 3. [11]
2010. 1. А лига 2. [12]
2011. 1. А лига 3. [13]
2012. 1. А лига 3. [14]
2013. 1. А лига 4. [15]
2014. 1. А лига 5. [16]
2015. 1. А лига 4. [17]
2016. 1. А лига 3. [18]
2017. 1. А лига 1. [19]
2018. 1. А лига 1. [20]
2019. 1. А лига 1. [21]
2020. 1. А лига 2. [22]
2021. 1. А лига 2. [23]
2022 1. А лига 6. [24]
2023 1. А лига 7. [25]

Грб и клупски бои[уреди | уреди извор]

Домашни
Домашни
Гостински
Гостински
Резервни
Резервни

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]