ФК Паневежис

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Паневежис
FK Panevėžys
Целосно имеФудбалски Клуб Паневежис
Futbolo klubas "Panevėžys"
Основан2015
СтадионАукштаитијос
Паневежис, Литванија
(Капацитет: 4.000)
Менаџер?
ЛигаA лига
20231. место (A лига)
Домашни бои
Гостински бои
Стадионот Аукштаитијос

ФК Паневежис (литвански: Futbolo klubas "Panevėžys") — литвански фудбалски клуб од Паневежис. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Паневежис бил формално формиран во 2015 година. 2018 година стана шампион на Прва лига.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

 • Шампион на Литванија (1):
2023
 • Шампион на Прва лига (1):
2018
 • Освојувач на Куп (1):
2020.[1][2]
 • Освојувач на Супер Куп (2):
2021, 2024.

Сезони (2015.—)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2015. 2. Прва лига 8. [3]
2016. 2. Прва лига 5. [4]
2017. 2. Прва лига 10. [5]
2018. 2. Прва лига 1. [6]
2019. 1. А лига 5. [7]
2020. 1. А лига 5. [8]
2021. 1. А лига 4. [9]
2022. 1. А лига 3. [10]
2023. 1. А лига 1. [11]
2024. 1. А лига . [12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.sportas.lt/naujiena/422547/po-intriguojancios-baudiniu-serijos-hegelmann-lff-taure-keliauja-i-panevezi
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-10-27. Посетено на 2020-10-25.
 3. Lithuania 2015
 4. Lithuania 2016
 5. Lithuania 2017
 6. Lithuania 2018
 7. Lithuania 2019
 8. Lithuania 2020
 9. Lithuania 2021
 10. Lithuania 2022
 11. Lithuania 2023
 12. Lithuania 2024

Надворешни врски[уреди | уреди извор]