Прејди на содржината

ФК Джjугас

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Джjугас
FC Džiugas
Податотека:FC Džiugas.png
Целосно имеФудбалски Клуб Джjугас
"Džiugo" futbolo klubas
Основан2014
СтадионТелшјај стадион
Телшјај, Литванија
(Капацитет: 4.000)
МенаџерAndrius Lipskis
ЛигаA лига
20239. место (A лига)
Домашни бои
Гостински бои

ФК Джjугас (литвански: Futbolo klubas "Džiugas") — литвански фудбалски клуб од Телшјај. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Джjугас бил формално формиран во 2014 година. 2019 година стана шампион на Прва лига.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Прва лига (1):
2019

Сезони (2014. —)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2014 3. II ліга (запад) 2. [1]
2015 2 I лига 10 [2]
2016 2 I лига 7 [3]
2017 2 I лига 5 [4]
2018 2 I лига 5 [5]
2019 2 I лига 1 [6]
2020 2 I лига 4 [7]
2021 1. A лига 8. [8]
2022 1. A лига 9. [9]
2023 1. А лига 9. [10]
2024 1. А лига . [11]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]