ФК Јонава

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Јонава
FK Јоnava
Целосно имеФудбалски Клуб Јонава
Futbolo klubas "Jonava"
Основан1991
СтадионЦентрален стадион
Јонава, Литванија
(Капацитет: 1.000)
ПретседателВајдас Вашкевічюс
ЛигаПрва фудбалска лига
20203. место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Јонава (литвански: Futbolo klubas "Jonava") — литвански фудбалски клуб од Јонава. Моментално настапува во Прва фудбалска лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Јонава бил формално формиран во 1991 година. 1992–93, 1998–99., 2012., 2015. година стана шампион на Прва лига.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Прва лига (4):
1992–93., 1998–99., 2012., 2015.

Сезони (2000. — )[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2000. 2. Прва лига 5. [1]
2001. 2. Прва лига 5. [2]
2002. 2. Прва лига 8. [3]
2003. 2. Прва лига 11. [4]
2004. 2. Прва лига 7. [5]
2005. 2. Прва лига 9. [6]
2006. 2. Прва лига 14. [7]
2007. 2. Прва лига 5. [8]
2008. 2. Прва лига 8. [9]
2009. 2. Прва лига 7. [10]
2010. 2. Прва лига 5. [11]
2011. 2. Прва лига 5. [12]
2012. 2. Прва лига 1. [13]
2013. 2. Прва лига 6. [14]
2014. 2. Прва лига 7. [15]
2015. 2. Прва лига 1. [16]
2016. 1. А лига 6. [17]
2017. 1. А лига 4. [18]
2018. 1. А лига 8. [19]
2019. 2. Прва лига 9. [20]
2020 2. Прва лига 3. [21]
2021 2. Прва лига 2. [22]
2022 1. А лига 10. [23]
2023 2. Прва лига .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]