А лига на Литванија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
А лига на Литванија
Сезона2018
Одиграни натпревари127
Најголема низа на победи7 натпревари
Жалгирис Жалгирис
Најголема низа без пораз16 натпревари
Судува Судува
Најголема низа без победа18 натпревари
Атлантас Атлантас
Најголема низа на порази5 натпревари
Атлантас Атлантас
2017
2019

А лига на Литванија 2018 - 18. издание на А лига на Литванија. Сезоната започнaла на 25 февруари 2018, а ќе заврши на 11 ноември 2018. Секоја екипа ќе игра против друга екипа четири пати на основа дома-гости. Шесте најдобри клубови одиграа дополнителени пати.

Судува се бранители на титулата откако ја освоиле втората првенствена титула. Првакот ќе обезбеди место во првата рунда од квалификациите за Лигата на шампионите.

Табела А лига на Литванија 2018[уреди | уреди извор]

Резултати по првата фаза[1][уреди | уреди извор]

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1. Судува Судува 28 21 4 3 59 16 +43 67 втората фаза
2. Жалгирис Жалгирис 28 19 5 4 60 20 +41 62
3. Стумбрас Стумбрас 28 13 6 9 36 25 +11 45
4. Тракај Тракај 28 11 9 8 37 26 +11 42
5. Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис 28 10 5 13 22 31 -9 35
6. Атлантас Атлантас 28 6 5 17 26 55 -29 23
7. Паланга Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Пласман во баражот за опстанок
8. Јонава Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Резултати по втората фаза[2][уреди | уреди извор]

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1. Судува Судува 33 24 5 4 72 20 +51 77 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2. Жалгирис Жалгирис 33 23 6 4 70 23 +47 75 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3. Тракај Тракај 33 14 9 10 46 29 +17 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4. Стумбрас Стумбрас 33 15 6 12 45 35 +10 51
5. Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис 33 11 6 16 29 41 -13 39 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
6. Атлантас Атлантас 33 6 6 21 28 75 -48 24
7. Паланга Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Noatunloopsong.png Пласман во баражот за опстанок
8. Јонава Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Sub off.svg Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

28 октомври 2018
16:00
ДФК Даjнава 0–3 Паланга Паланга
Извештај

Втора рунда[уреди | уреди извор]

3 ноември 2018
13:00
Паланга Паланга 2–1 ДФК Даjнава
Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]