ФК Ритерјај

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Ритерjaj
FK Riteriai
250p
Целосно имеФудбалски Клуб Ритерjaj
Futbolo klubas "Riteriai"
Основан2005
СтадионЛФФ
Вилнус, Литванија
(Капацитет: 5.067[1])
ПретседателJaнас Невоjна
ЛигаA лига
202310. место
Домашни бои
Гостински бои
Стадионот ЛФФ

ФК Ритерјај (литвански: Futbolo klubas Riteriai) — литвански фудбалски клуб од Вилнус. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот Клуб Ритерjaj бил формално формиран во 2005 година. Основан во Тракај, под името ФК Тракај.

Во 2019 бил преименуван и станал ФК Ритерjaj (Витези).[2]

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

 • Шампион на Литванија (0):
2. место: 2015, 2016.
3. место: 2017, 2018, 2019.
Финалиста (1): 2016.
 • Супер Куп (0):
Финалиста (2): 2016, 2017.

Сезони (2010.—)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2010. 3. Втора лига 4. [3]
2011. 2. Прва лига 4. [4]
2012. 2. Прва лига 4. [5]
2013. 2. Прва лига 3. [6]
2014. 1. А лига 4. [7]
2015. 1. А лига 2. [8]
2016. 1. А лига 2. [9]
2017. 1. А лига 3. [10]
2018. 1. А лига 3. [11]
2019. 1. А лига 3. [12]
2020. 1. А лига 6. [13]
2021. 1. А лига 6. [14]
2022. 1. А лига 5. [15]
2023 1. А лига 10. [16]
2024. 2. Прва лига . [17]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://fkzalgiris.lt/stadionai/
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-01-29. Посетено на 2019-03-19.
 3. Lithuania 2010
 4. Lithuania 2011
 5. Lithuania 2012
 6. Lithuania 2013
 7. Lithuania 2014
 8. Lithuania 2015
 9. Lithuania 2016
 10. Lithuania 2017
 11. Lithuania 2018
 12. Lithuania 2019
 13. Lithuania 2020
 14. Lithuania 2021
 15. Lithuania 2022
 16. Lithuania 2023
 17. Lithuania 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]