ФA Шјауљај

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФA Шјауљај
FA Šiauliai
Податотека:FA Šiauliai.png
Целосно имеФудбалски Клуб ФA Шјауљај
"Šiaulių" futbolo akademija
Основан2007
СтадионШјауљај стадион
Шјауљај, Литванија
(Капацитет: 4.000)
ПретседателДејвіс Канчељсќіс
МенаџерМиндаугас Чяпас
ЛигаA лига
20227. место (A лига)
Домашни бои
Гостински бои

ФA Шјауљај (литвански: Futbolo akademija "Šiauliai") — литвански фудбалски клуб од Шјауљај. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб бил формално формиран во 2007 година. 2021 година стана шампион на Прва лига.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Прва лига (1):
2021

Сезони (2010.—)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2010 4. Трећа лига (Шјауљај) 9.
2016 4. Трећа лига (Шјауљај) 6.
2017 3. Друга лига (Западна зона) 4. [1]
2018 3. Друга лига (Западна зона) 6. [2]
2019 2. Прва лига 6. [3]
2020 2. Прва лига 5. [4]
2021 2. Прва лига 1. [5]
2022 1. А лига 7. [6]
2023 1. А лига . [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]